Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimize; sürdürülebilir rekabet gücünün oluşturulması ve rekabet üstünlüğü sağlayan kaynakların arttırılması noktasında danışmanlık yapmayı öncelikli hedef belirledik.

İletişim Bilgileri

Ticaret ve Sınai Durumu

Ticaret ve Sınai Durumu

 

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası 1926 yılında kurulmuştur.Bugünkü üye firma sayısı yaklaşık 3200 olup,  aktif üye firma sayısı yaklaşık 1114 ‘ dür.

Üye firmalarımızın 216 tanesi Anonim Şirket,  603 tanesi Limitet Şirket ,  260 tanesi şahıs, Kollektif firması ve kooperatiftir.

İlçemizde başta tekstil, metal, otomotiv yan sanayi, gıda, yatçılık, madencilik olmak üzere daha birçok alanda üretim yapan ve sektörlerinde lider olan ulusal ve uluslar arası firmalar vardır.

Önemli firmalarımızın bazıları ;

* Hektaş  , Böcek ilacı, kemirgen ilacı, küf ve mantar ilacı, yabancı otla mücadele ilacı imalatı yapan üretimi yapan önemli firmalardandır.
* Asil Çelik, Türkiye’ de kaliteli çelik üretimini başlatan ilk firma özelliğinde sahip olmasının yanı sıra dünyanın sayılı vasıflı çelik üreticisi firmaları arasındadır.
* Ormo Yün İplik Sanayi - Nako Yün İplikleri, Üretiminin yaklaşık %65 lik kısmını başta ABD, Avrupa Birliği, Japonya gibi dünyanın en gelişmiş ülkeleri olmak üzere 30 dan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır.
* Cargill, dünyada 67 ülkede yatırımları bulunan ve toplamda 160.000 çalışanı olan dünyanın en büyük firmalarındandır. Cargill Orhangazi mısırdan nişasta ve nişasta bazlı tatlandırıcılar elde etmektedir.
*Döktaş , Avrupa’ nın alanında ikinci büyük firması olup, 25 ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Motor gövdeleri ve otomotiv yedek parçaları üretimi gerçekleştirilmektedir.
* Karbonsan Basınçlı Kaplar Sanayi , Aşırı derecede soğuk, sıvı haldeki gazlar için mobil ve sabit depolama tankları ve buna ait ekipmanlar üretilmektedir. Üretiminin büyük çoğunluğu yurtdışına ihraç edilmektedir.
* Poliflex Faurecia, Dünyada 120 nin üzerinde tesis bulunan ve yine dünyanın alanında en büyük 5 firmasından biri konumundadır. Otomobil yan sanayi alanında koltuk, kokpit, kapı, tampon gibi plastik aksam üretimi yapmaktadır.
* Kırpart , Dünyada otomotiv sektörüne termostat üretimi yapan 5 firmadan birisidir. Aynı çatı altında döküm, işleme ve komponent üretim birimleriyle, ürün dizayn etme, geliştirme, test ve validasyon kabiliyetleriyle, tam teşekküllü laboratuarlarıyla, tüm gerekli kalite belgeleri ve üretimin her safhasını kontrol altında tutan ERP sistemiyle otomotiv sektöründe lider üretici firmalardandır.
*  Bamesa , Uluslararası alanda İspanya, Portekiz, Fransa ve Türkiye’de yerleşik servis merkezlerinden oluşan ağ şeklinde faaliyet gösteren bir Servis Merkezleri kuruluşudur; lamine edilmiş siderürjik ürünlerin tedariki alanında uzmanlaşmış bu kuruluş, her müşterisinin ihtiyacına uygun ölçülerde kesim ile birlikte çok çeşitli kalitelerde geniş bir çelik ürünleri yelpazesini müşterilerinin kullanımına sunmaktadır. BAMESA, özellikle otomobil, beyaz eşya, madenî mobilya ve inşaat endüstrisinin yanı sıra diğer sektörlerdeki en önemli kuruluşların da güvenlerini kazanmış bulunmaktadır.
* Sirena Marine Denizcilik, Avrupa’nın 3. Büyük tekne imalatçısı olan Azimut Yat Firması ile birlikte kurulmuş ve 24 metre üzeri motor yat üretiminde dünya lider firmadır.Sirena Marine, deniz aracı üretiminde seri üretim yöntemi ile üretim yapan ilk firma olma özelliğindedir.
* Namsal Gıda, Dondurulmuş meyve ve sebze üretim yapan ve bugün kapasitesi günlük olarak 100 tona ulaşan, Avrupa Birliği normlarına göre yılda 20.000 ton üretim yaparak yurt içi ve yurtdışı pazarlarına sunmaktadır.
* Zeytursan, Türkiye'de ilk standart, pastörize edilmiş kavanoz turşusunu üreten firmadır. Dünyaca ünlü Fast Food firmalarının turşularını üretmektedir. Bugün Berrak markası ile ürünlerini pazarlara sunmaktadır.
* Aka Otomotiv, tasarım, geliştirme ve üretim faaliyetleri ile otomotiv sanayine güvenlik seviyesi yüksek yakıt deposu, şase parçaları, kokpit parçaları gibi metal bileşenler ve mekanizmalar üretmektedir.
* Örgün Kalsit, kendisine ait 197 hektarlık ruhsatlı sahasında, mozaik ve mikronize kalsit üretimi yapmaktadır.
* Efendioğlu Mermer, doğal taş ürünü mermer üretmektedir. Yurtiçi pazarlarına olduğu gibi başta Çin olmak üzere birçok yabancı ülkeye de ihracat gerçekleştirmektedir.
* Marmara Birlik, zeytin ve zeytinyağı sektörünün bölgemizdeki en büyük temsilcisidir.
* Marmara Zeytin İşleme Merkezi (MARZİM), Marzim Gıda imalat sanayi Marmara bölgesinin en büyük ve en teknolojik imkanlarını kullanarak hijyenik ortamlarda ZEYTİN, ZEYTİNYAĞI, TURŞU vb ürünlerle Gıda Sektörünün merkezidir.
*Orhangazi Zeytin İşleme Merkezi (ORZİM), Firma ve kuruluşlarıyla ilçemizde zeytin ve zeytinyağı ile ilgili hizmet veren önemli bir merkezdir.
* Küçük Sanayi Sitesi, 225 ‘ in üzerinde bulunan üyesiyle, Orhangazi-Gemlik arası bir konumda bulunarak, Orhangazi, Gemlik ve Bursa’ ya çeşitli iş kollarında hizmet veren önemli bir merkezimizdir.

 

Orhangazi’de bulunan büyük ve orta ölçekli sanayi işletmelerimiz yılda yaklaşık 2 milyar dolar ülkemiz ekonomisine katkıda bulunurken,  bu işletmelerin Orhangazi’den yaptıkları ihracat ise yılda yaklaşık 600 milyon dolar civarındadır.
Odamıza kayıtlı olan üyelerimiz İlçemizde 16.000’den fazla kişiye istihdam sağlamakta ve çarpan etkisiyle yaklaşık 64.000 kişiye ekmek kapısı olmaktadırlar.