Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimize; sürdürülebilir rekabet gücünün oluşturulması ve rekabet üstünlüğü sağlayan kaynakların arttırılması noktasında danışmanlık yapmayı öncelikli hedef belirledik.

İletişim Bilgileri

Sayısal Takograf Sistemi / Dijital Ehliyet

Sayısal Takograf Sistemi / Dijital Ehliyet

 

Uluslararası Karayolu Taşımacılığı yapan taşıtlarda çalışan personelin çalışmalarına ilişkin AVRUPA ANLAŞMASI (AETR) ve muhtelif Konsey Tüzükleri uyarınca; 1 Mayıs 2006 tarihinden itibaren Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde karayolu taşımacılığında kullanılan yeni araçlarda mekanik veya elektromekanik takograf cihazları yerine kullanılması zorunlu hale gelen takograf sistemidir.

Sayısal Takograf Kartları, takograf cihazı ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanan akıllı kartlardır. Takograf kartları, kart hamilinin takograf cihazı tarafından tanınmasını, veri aktarımını ve hafızaya alınmasını sağlar.

Kart Ücretleri :

Sürücü kartı: 765,00 TL

Servis kartı: 2.161,00 TL

Şirket kartı: 2.161,00 TL

Sayısal Takograf Kartı almak isteyen sürücü, şirket ve servislerin; ön başvurularını internet üzerinden, staum.tobb.org.tr adresinden yapmaları gerekmektedir. Ön başvuru yapıldıktan sonra belirtilen başvuru merkezine gerekli belgeler ile müracaat yapılır.

Başvuru İçin Gereken Evraklar :

Ehliyet aslı ve fotokopisi

Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi

1 adet biyometrik fotoğraf (3,5x4,5 boyutlarında - arka fonu beyaz)

Banka dekontu aslı

Teslim Alma :

Odamız tarafından başvurusu tamamlanmış olan sürücüler, kartlarını en geç 1 hafta sonra, şahsen ya da ön başvuruda belirttikleri 3. şahıslar tarafından Nüfus Cüzdanını yetkiliye göstermek şartıyla, odamızdan teslim alabilirler.

Kayıp Sürücü Kart Başvurusu :

Sürücü kartı kayıp ya da çalıntı olan kişinin ilk olarak bu durumunu resmi makamlar aracılığı ile belgelendirmesi gereklidir. (Emniyet birimleri, Jandarma tarafından tutanak düzenlenmelidir.) Tutanakta sürücü kartı şu şekilde belirtilmelidir;

Sayısal Takograf Kartı

Daha sonra başvuru merkezine Kayıp-Çalıntı Tutanağının aslı ile iptal-ikame işlemi yaptırılarak ödeme ve başvuru yenilenebilir.

Ödeme yaptıktan sonra başvuru merkezine sunulacak belgeler:

Nüfus cüzdanı (aslı ve fotokopisi)

Sürücü Belgesi (aslı ve fotokopisi)

Makbuz (aslı)

Fotoğraf (1 adet biometrik 3,5x4,5 ebatında)

Sürücü Kartı Yenileme Başvurusu :

staum.tobb.org.tr internet adresinden başvuru-kart başvurusu menüsüne girerek işlem seçildikten sonra yeni ödeme numarası alınabilir. ödeme yaptıktan sonra başvuru merkezine sunulacak belgeler

T.C. Kimlik Kartı (aslı ve fotokopisi)

Sürücü Belgesi (aslı ve fotokopisi)

Makbuz (aslı)

Fotoğraf (1 adet biometrik 3,5x4,5 ebatında)

Örnek:

* Lütfen hangi tip kart talebinde bulunacağınızı seçiniz:

Sürücü Kartı

Servis Kartı

Şirket Kartı

* Lütfen başvuru tipinizi seçiniz:

a) Yeni Başvuru (İlk defa kart almak için başvuruyorsanız ya da kartınızın geçerlilik süresinin dolmasına 15 günden az kaldıysa bu seçeneği seçmelisiniz.)

b)Yenileme Başvurusu (Kullanmakta olduğunuz kartın geçerlilik süresinin dolmasına 45 günden az kaldıysa ve sürenin son 15 gününe girilmemiş ise bu seçeneği seçmelisiniz.)