• Tünel İsminin Orhangazi Olması için Harekete Geçtik
  • Tünel İsminin Orhangazi Olması için Harekete Geçtik
  • Tünel İsminin Orhangazi Olması için Harekete Geçtik

Tünel İsminin Orhangazi Olması için Harekete Geçtik

“Orhangazi Tüneli” İsmini Hak Ediyoruz!

 

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Samanlı Dağları bölgesinde bulunan Samanlı Tünelinin isminin “Orhangazi Tüneli” olması gerektiğini ve bunu hak ettmiğimizi düşünüyoruz. Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası olarak , tüneli ve otoyolun tamamlanmış ve devam eden bölümlerini ziyaret ettik.

 

Ziyaret sonrasında Yönetim Kurulu Başkanımız Ergün Efendioğlu, ilçemizden geçen Otoyol üzerinde bulunan tünel ismi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Efendioğlu ; “İlçemizden geçen Gebze- Orhangazi- İzmir otoyolunun ilerleyişini tüm ilçe halkı ve özellikle kurumlar olarak ilgiyle takip ediyor ve dünya çapında büyük öneme sahip projenin kısa bir zamanda hızla tamamlanmakta oluşunu büyük takdirle karşılıyoruz.

Henüz açılmadığı halde, otoyolun İlçemize yapmış olduğu olumlu etkilerini ve gelecekte İlçemizin gelişiminin nerelere gelebileceğini de bu günden rahatlıkla görebiliyor ve bundan da memnuniyet duyuyoruz.  

Mevcut karayolundan her gün yaklaşık 40.000 araç geçmekte ve bu geçiş, ilçemizin bilinirliği ve ticareti açısından önemli bir katkı sağlamaktadır. Fakat otoyol ile bu güzergâhın eskisi gibi kullanılmayacağı aşikârdır. 

Ayrıca her ne kadar otoyol, ovalarımızdan geçerken kullandığı güzergâhta bulunan verimli tarım arazilerimizi kullanmış ve ovamızı bölmüş olsa da, otoyol projesinde Türkiye’nin en uzun çift hat tüneli, bir adet servis alanı, bir adet park alanı, bir adet otoyol bakım merkezi, iki adet giriş-çıkış istasyonu gibi büyük yatırım unsurlarının İlçemiz sınırları içerisinde konuşlandırılmasıyla, bölgemize sağlayacağı gelişim sayesinde, Orhangazi bu kayıplarını kısa zamanda tamamlayabilecektir. 

Ancak Orhangazi sınırları içerisinden geçen Otoyolun üzerinde bulunan ve şuan “Samanlı” olarak tabir edilen tünelin isminde, ilçemizin bilinirliliğine katkı sağlaması bakımından da “Orhangazi” adının kullanılması gerektiğini ve bunun bölgemiz için önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

“Orhangazi”  İsmi Türkiye'nin En Uzun Otoyol Tüneline Verilmelidir.

 

“Orhangazi Tüneli” isminin, İlçemizin markalaşması, gelecekte daha güçlü şekilde bilinirliğe ve kimliğe sahip, önemli bir çekim merkezi haline gelmesi için büyük tanıtım ve katma değer sağlayacağına inanıyoruz.

Bu inançla yapacağımız çalışmalarda, İlçemizin “Orhangazi Tüneli” ismi ile duyurulmasına katkı sağlamak üzere başta Orhangazi kamuoyumuz olmak üzere, tüm kesimlerin ve değerli büyüklerimizin desteğine ve sahiplenmesine ihtiyacımız var” dedi.

Efendioğlu, yapacakları çalışmalara ise şu şekilde değindi; ““Orhangazi Tüneli” isminin verilmesi için gerekli her kesimle görüşmeler yapacağız ve gelişmelere göre önümüzdeki günlerde gerek görülmesi halinde imza kampanyası da dâhil bir dizi çalışmalar yürüteceğiz. 

Ayrıca, konunun haklılığı hususunda, destek almak amacıyla tüm kurum ve kuruluşlarla, il ve ilçe büyükleriyle, bürokratlarla ve de tüm kamuoyuyla görüşmeler gerçekleştirip, yoğun bilgilendirme ve lobi çalışmaları sürdüreceğiz. 

Buradan ilgili tüm kesimleri bizlere destek olmaya davet ediyoruz. Çağrımıza destek verecek olanlara da şimdiden teşekkürlerimizi sunuyoruz”  diyerek sözlerine son verdi.