• GÜRLE TARİHİ YAPILARI
  • GÜRLE TARİHİ YAPILARI
  • GÜRLE TARİHİ YAPILARI
  • GÜRLE TARİHİ YAPILARI
  • GÜRLE TARİHİ YAPILARI
  • GÜRLE TARİHİ YAPILARI

GÜRLE TARİHİ YAPILARI

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu yaptıkları çalışmalarla bölgemizin tanınırlığını arttırmak, turizmine ve bölgenin ekonomik gelişimine katkı sağlamak, tarihi eserlerimizin korunması amacıyla yürüttükleri projenin ilk ayağı olan Gürle Mahallesindeki tarihi yapılarının tanıtım tabelaları tamamlandı.

 

Tabelalar, bir adedi mahalle girişinde, iki adedi tarihi çeşmelerin, bir adedi tarihi hamamın ve bir adedi de tarihi camiinin önüne olmak üzere toplam beş adetten oluşmaktadır. Tabelalarda yer alan harita üzerinden, diğer tarihi eserlerin yerleri de görülebilmektedir. Yine yabancı turistler için tabelalarda İngilizce bilgilere yer verilmektedir.

 

Tabelaların hazırlanıp çalışmanın tamamlanmasına kadar geçen süreçte, Orhangazi Belediyesi, Orhangazi Kaymakamlığı, Kültür varlıklarını koruma müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ile temasa geçilerek, bilgilendirme ve onay işlemleri gerçekleştirilmiştir.

 

Orhangazi TSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Kıymet Aydın ; “ Bu tabelaların hazırlanmasında emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Özellikle tabelalarda ki bilgilerin derlenmesinde bizlere yardımcı olan Sn. Raif Kaplanoğlu’ na buradan bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyorum. İşe bir turist gibi düşünerek, empati yaparak başladık. İstanbul’dan hareket edip İznik’e gideceğimizi düşündük. Bu nedenle bölgemizin bu denli güzel tarihini gelebilecek olası ziyaretçilere tanıtmak amacıyla yola bu noktadan başladık. Bölgemizde daha buna benzer  ve bölgemize gelen turistler için cazibe oluşturacak birçok yeri var. İlçemizdeki tüm kesimlerce ele alınarak değerlendirilmesi bölgemizin kalkınmasına önemli katkılar sağlayacağı inancındayız “ dedi.

 

Orhangazi TSO Kadın Girişimciler Kurulu ilçemizdeki kadınlara ve istihdamına yönelik eğitim, panel, bilgilendirme, iş kurma aşamasındaki zorluklara karşı mentorluk yaparak yol gösterici olmaya devam ederken, kırsaldaki kadın içinde çalışmalarını yürütüyor.

 

İlçemizin olası turizm potansiyeli ve İstanbul-Orhangazi-İzmir otoyolunun da bu havzanın bir cazibe merkezi olacağı öngörüsü Kadın Girişimciler Kurulunun bu alanda harekete geçmesini sağlayan en önemli konulardan birisi oldu.