• Ekonominin Nabzı Orhangazi TSO da Attı
  • Ekonominin Nabzı Orhangazi TSO da Attı
  • Ekonominin Nabzı Orhangazi TSO da Attı
  • Ekonominin Nabzı Orhangazi TSO da Attı
  • Ekonominin Nabzı Orhangazi TSO da Attı
  • Ekonominin Nabzı Orhangazi TSO da Attı

Ekonominin Nabzı Orhangazi TSO da Attı

Ekonomi panelinin açılış konuşmasını yapan yönetim kurulu başkanı Ergün Efendioğlu, bu yıl 6. Sını düzenlediğimiz 2014 yılı Ekonomisinin değerlendirilmesi ve 2015 yılında ekonomiden beklentiler panelimize gelerek bizleri onurlandıran çok kıymetli misafirlerimize teşekkür ediyorum dedi.

 

Türkiye ve dünya ekonomisi hakkında bilgiler veren Prof. Dr Erhan Aslanoğlu; Petrol fiyatları, dünya ekonomisinde deflasyon, dolar, Euro bölgesi, merkez bankaları ve para politikaları , Rusya , Yunanistan konularının üzerinde duran Aslanoğlu, siyasi ve ekonomideki gelişmeler dünya piyasasında tüm dengeleri değiştirebiliyor dedi.

 

Bu yıl içerisinde Petrol fiyatları 110 dolardan 50-55 dolarlara düşmesinden dolayı, fırsat gibi görülebilir fakat bunun ekonomiye ciddi olumsuz etkileride olabilir. Cari açığın ve enflasyonunda düşmesine neden oluyor petrol fiyatların düşmesi fakat , petrol üreten Rusya ve Ortadoğu ‘da finansal krize yol açabiliyor. Bunun bize de tehdidi ise ihracat kaybını yaşamamıza sebep oluyor. Bu yıl içerisinde petrol fiyatından az da olsa inişli çıkışlı bir hareketlilik olacak fakat bu rakamlarda seyretmeye devam edecek.

 

Amerikan merkez bankası FED in piyasaya para arzı da dünya ekonomisi için önemli bir adım olarak görülüyor. Deflasyona sebep olan durumlara neden olan bu sebepler, fiyatların yükselmesini ve düşmesinin de durması anlamına geliyor.

 

Dünya ‘da bugün teknolojinin gelişimi ekonomilerde canlılığı sağlayabiliyor. Hızlanan teknolojik gelişim verimliliğinde arttırıyor.

 

Euro bölgesinde sıkıntı yaşanıyor, bunun en önemli sebebi kamu borcu, bunu AB Merkez bankası piyasaya para arzı sunarak toparlamaya çalışıyor fakat bu durumda, likidite sıkıntısını ortaya çıkarıyor.

 

Türkiye ekonomisinin bir değişime girmesi gerektiğini düşünüyorum. Büyümenin % 3 lerin üstüne çıkması gerekiyor, bu rakamların altına düşmesi demek, işsizlik sayılarının artmasına sebep olacaktır. Merkez bankasının faiz indirimleri hızlı olmamalı, faizin düşmesi için enflasyonunda düşmesini beklemek gerekiyor.  Türkiye’nin cari açığı bu yıl düşecek.

 

Prof. Dr. Taner Berksoy; dünya ile uyum sağlamak gerekiyor. Biz bugün burada Orhangazi ‘de geçmişte yapamayız dediğimiz şeyleri yaptığımızı gördük. Componenta da motor bloğu döküldüğünü ve bunun teknolojiyle yapılabildiğini gördük. 2015 yılının 2014 ‘ten daha iyi bir yıl olacağını düşünüyorum.

 

Dünya ekonomisinde deflasyon yani bir büyüyememe sıkıntısı olacağını öngörüyoruz. Büyüyememek işsizliği arttırır o nedenle sıkıntı yaratabilir.

 

İhracat konusunda iyi aksiyon gösteren bir ülkeyiz. Kriz olan Avrupa’dan ihracat rotamızı hemen Kuzey Afrika’ya kaydırdık. Eğer orda bir sıkıntı yaşanırsa bir başka bölgeye kaydırabiliriz. Ben bu anlamda korkmuyorum. Dünya ekonomisisin 3 büyük motoru var; biri Amerika, Diğeri Çin , üçüncüsü ise Avrupa Birliği, bu nedenle  % 5 büyüyen bir ekonomi olan Amerika ekonomisinden payımızı almamız gerekiyor. Diğer bir hususta teknoloji ihracatını da geliştirmemiz gerekiyor.

 

Dünya ekonomisinde kemer sıkma politikaları bazen ters tepebilir, bunun örneğini Brezilya, Arjantin ve Yunanistan ‘da gördük.

 

Türkiye’nin 2015 ‘te yaşayabileceği tek sıkıntı AB ‘nin ekonomik sıkıntıyı atlatmasıdır. Çünkü her ne olursa olsun orda yaşanan bunalım bizi etkileyecektir.

 

Bu sene Döviz alış-satışından para kazanmayı düşünmeyin.

 

Petrol fiyatlarının da 2015 yılında değişmeyeceği kanaatindeyim. Enflasyon tahminim ise ; %6 , petrol 55-60 dolarlar civarında kalacak. Dolar 2,38-2,40 arasında gezecek diye tahmin ediyorum.

 

Dr. Rüştü Bozkurt, Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıl içerisinde en büyük açığı merak açığı olacak.

 

Teknoloji gelişimi önümüzdeki yıllarda çok fazla ilerleyecek. Bu konuda Kobilerin mutlaka kendisini geliştirmesi gerekiyor.

 

Kobilerin özellikle dikkat etmesi gereken 5 başlık var. Bunlar;  Analitik, Endüstri , İnsan Kaynakları, Akıllı ve bağlantılı ürünler, Bilinç . Bu kavramları öğrenmemiz ve uygulamamız gerekiyor.

 

Ekonomi paneli oda üyeleri tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Her yıl gerçekleştirilen bu paneli bekleyen bir üye profilininde ortaya çıktığı gözlendi. Panel konuşmacıları katılımcıların sorularını cevapladıktan sonra panel sona erdi. 

 

 

 

HIZLI ARAMA

HIZLI LİNKLER

Başkan' ın Mesajı

Online Faaliyet

Arabulunuza Danışın

ÜYE GİRİŞİ

TOBB Tahkimi

İş Orhangazi

Üyelerimizden Gelen Talepler ve Gelişmeler

DUYURULAR

ETKİNLİK TAKVİMİ

«

»

P.Tesi
Salı
Çrş
Perş
Cuma
Cmt
Pzr