İyi Tarım ve Organik Tarım Uygulamaları Eğitimleri Sona Erdi.

Son yıllarda gerek tarımsal ilaçların, gerekse gübrelerin bilinçsizce kullanımı bitkisel üretimde artışın yanında kalitesiz ve insan sağlığını tehdit edecek ürünlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Toprağın derinlerine sızan fosfor ve nitrat tatlı su kaynaklarına ulaşmakta bu da insan ve yaban hayatı açısından ciddi problemlere yol açmaktadır. Ayrıca kimyasal tarım ilaçları toprakta birikmekte, bitki sağlığını olumsuz yönde etkileyerek ekolojik dengeyi bozmaktadır.

 

Organik (ekolojik) tarım, ortaya çıkan bu olumsuzlukları gidermek için belirli kural ve gereklilikler çerçevesinde yapılan ve doğayı sömürmeyen sürdürülebilir tarım yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Organik Tarım; üretimde kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Organik tarımın amacı; toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumaktır. Ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içermektedir. Organik tarım esas olarak sentetik kimyasal tarım ilaçları, hormonlar ve mineral gübrelerin kullanımını yasaklaması yanında, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkinin direncini artırma, doğal düşmanlardan faydalanmayı tavsiye eden alternatif bir üretim şeklidir. Organik tarım bütün bu imkânların kapalı bir sistemde oluşturulmasını, üretimde sadece miktar artışının değil aynı zamanda ürün kalitesinin yükselmesini de amaçlamaktadır.

 

Bölgemizin tarımsal kapasitesi ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda AB normlarına uygun İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım, gerek kaliteli ve verimli bir tarımsal üretim gerekse güvenli gıda tüketimi açısından oldukça önemlidir. Bu kapsamda, tarımda kullanılan 64.540 dekarlık arazinin yer aldığı ilçemizin tarımsal kaynaklar açısından zengin ve önemli bir gelir kaynağı sağladığı bilinmektedir. Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri ve tarımsal üretim yapan üye firmalardan gelen eğitim talepleri doğrultusunda 18 (on sekiz) kişiye Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları eğitimleri, Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası’nda ücretli olarak eğitimci firma tarafından verilmiştir. Tarımsal üretimde kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçiminin yaygınlaştırılması ve üreticilerin bilinçlendirilmesi böylelikle bölgenin gelişimine katkı sağlanabilmesi amacıyla, ilgili kişilerin eğitim alması sağlanmıştır. Böylece organik tarım ve iyi tarım uygulamaları alanında bilinçli üretici sayısı ile tarım kurum ve kuruluşlarındaki kalifiye personel sayısının artmasına katkıda bulunulmuştur.

HIZLI ARAMA

HIZLI LİNKLER

Başkan' ın Mesajı

Online Faaliyet

Arabulunuza Danışın

ÜYE GİRİŞİ

TOBB Tahkimi

İş Orhangazi

Üyelerimizden Gelen Talepler ve Gelişmeler

DUYURULAR

ETKİNLİK TAKVİMİ

«

»

P.Tesi
Salı
Çrş
Perş
Cuma
Cmt
Pzr