Orhangazi TSO 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Hakkında Üyelerini Uyardı

13 Ağustos Çarşamba günü gerçekleşen seminerin açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu başkan yardımcısı Murat Öztürk ; “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu bütün iş kollarında işçi çalıştıran işverenlere,  iş güvenliği ve sağılığı konusunda genel bir sorumluluk yüklemiştir. Uygulamaya konulan, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu artık bir kişinin dahi çalıştığı tüm işyerlerinde uygulanacağından dolayı işverenlerin denetimlerde sıkıntı yaşamamaları açısından çok önemli. Bu nedenle üyelerimizin bir kez daha bu konuda dikkatini çekmek için bu semineri düzenledik. Yeni kanun ile işverene bir takım sorumluluklar yükleyen bu uygulamaların ciddiyetinin farkına varılmasını istiyoruz” dedi.

 

İş güvenliği Bir Kültürdür, Her İşveren Benimsemeli ve Uygulamalıdır.

 

Seminerin ilk konuşmasında, Orhangazi’ de faaliyetlerine başlayan BETA OSGB firması kurucularından Ahmet Aydın Akyol ; “ İş kazaları ve meslek hastalıkları büyük ölçüde eğitimsizlik ve bunun sonucu olan bilinçsizliğin neticesinde meydana gelmektedir. Bu bir kültürdür, bu nedenle, gerek çalışanlar, gerekse yöneticiler için sürekli ve etkin eğitimler çok önemlidir. Firma olarak hedefimiz yüksek bir iş güvenliği bilinci oluşturmak, böylece iş kazası ve meslek hastalıkları risklerinin en aza indirilmesinde işverenle birlikte hareket etmektir. Zira çalışanların kendilerini iş kazaları ve meslek hastalıklarından koruma bilinci edinmesi tek başına yetmez. Öncelikle işyeri sahiplerinin ve yöneticilerin bu konuda ortaya güçlü bir irade koyacak şekilde bilinçlenmesi, çalışanların da iş güvenliğini bireysel değil işyeri kültürü ve toplumsal sorumluluk olarak görmelerini sağlamamız gerekmektedir” dedi.

 

Devlet İşyeri Sahiplerini Çalışanlarına Karşı Baba Gibi Görüyor.

 

Ardından, Bursa’da birçok firmaya uzun süredir danışmanlık hizmeti veren ve A sınıfı İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanlığı bulunan Mehmet Bayır sunumunda, iş sağlığı ve güvenliği kanunu gereği işletmelerin yerine getirmeleri gereken hususlara dikkat çekti. İşverenlerin sadece kanuni zorunluluklardan ötürü bu analizleri yaptırmayı ve eğitimleri aldırmayı düşünmemeli , aksine, insan hayatını önemseyen bir işveren olarak,ortaya çıkan giderleri hesaplamadan, çalışanlarına hakettiği değeri veren işletmeler haline gelmeleri gerektiğini ifade etti.İşyerinde çalışan işçilerin sağlığını ve iş güvenliğini sağlamayı, işyerinde doğabilecek, iş kazası ve meslek hastalıkları gibi her türlü riske karşı gerekli tedbirlerin alması, özellikle işverenlerin bu husulara dikkat etmesi gerekililiğinin altını çizdi.

 

Katılımcıların dikkatle izlediği seminer hediyelerin takdimiyle son buldu.