Orhangazi TSO ve Orhangazi Belediyesi Bir Araya Geldi İlçenin En Önemli İki Dinamiği, İlçenin Geleceği İçin Toplantı Gerçekleştirdi

Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odasının ev sahipliğinde 10 Cumartesi günü Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odasında Orhangazi’nin ortak sorunlarının paylaşıldığı toplantı gerçekleştirildi.

 

Toplantıya, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Belediye Meclis Üyeleri ve Belediye Çalışanları ile Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Efendioğlu, Meclis Başkanı Erol Hatırlı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Divanı Üyeleri, Meslek Komite Başkanları, Kadın Girişimciler Kurulunun, Genç Girişimciler Kurulunun temsilcileri ve Proje Destek Ekibi temsilcileri katıldı.

 

Orhangazi Ticaret ve Sanayi odası Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Efendioğlu; “Odamıza gelip bizleri onurlandırdığınız için, Odamız adına sizlere teşekkür ediyorum, öncelikle bir vatandaş olarak, İlçenin en önemli iki dinamiği olduğunu düşündüğüm Ticaret ve Sanayi Odası ve Belediyenin, ilçenin geleceği için bir araya gelmesi bizleri son derece mutlu etmektedir” dedi.

 

Sözlerine odanın yapısı ve çalışmaları hakkında kısaca bilgiler vererek devam eden Efendioğlu, Meclisinden, Yönetim kurulundan, Meslek Komitelerinden, Kadın, Genç Girişimci Kurullarından, Proje Destek Ekibinden ve Oda üyelerinin sektörel yapısından bahsederek Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası’nın yapısını tanıttı.

 

Ayrıca yapılan çalışmalar ve devam eden projeler hakkında bilgiler veren Ergün Efendioğlu, OSB, Otoyol, Meslek Yüksek Okulu, Orhangazi TSO Akademi, Fuarlar, KOSGEB, İŞ-KUR, üniversite-sanayici işbirliği, ilçenin diğer kurum ve kuruluşları ile yapılan ortak çalışmalar, meslek grup toplantıları, paneller, envanter,  Gedelek turşusu coğrafi işareti ve turşu festivali, Paşapınar köyü kırsal kalkınma projesi ve diğer tüm projelerden kısaca bilgiler aktararak, sözü Orhangazi Belediye Başkanı Sn. Neşet Çağlayan’ a bıraktı.

 

Neşet Çağlayan  yaptığı konuşmada, “ Sivil Toplum Kuruluşları ve Belediyeler bulundukları bölgelerin ihtiyaçlarını karşılamak sorunlarını çözmek için aynı yolda çalışan kurumlardır. Bizlerde bu yolda bizler adına düşünen her kesimi önemsiyoruz. Burada Bir marka haline gelmiş olan Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odasının önemini biliyor ve görüyoruz. Odanın çalışmalrıyla bu anlamda gurur duyuyoruz ve işbirliğimize devam edeceğiz” dedi.

 

Devamında ise, “Odanın, Yüksek Okul yaptırılması, Organize Sanayi Bölgesi oluşturulması, Gedelek Turşusu tanıtımı ve festivali, Paşapınar turizm projesi, İŞKUR’ un Orhangazi’ ye kazandırılması gibi projelerinin bir kısmına seçim beyanımızda yer vermiştik, diğerleri için de üzerimize düşeni yerine getireceğiz. Ayrıca belirtmek isterim ki, Ilıca, Gürle Dağı, Orhangazi İznik Gölü Kıyılarının gizli kalmışlığını da tanıtımlarla  ortadan kaldıracağız” diyerek soruları almak üzere konuşmasını tamamladı.

 

 

Toplantının ikinci bölümünde tüm katılımcılar kendilerini tanıttıktan sonra, gurubundan ve kısaca yaptıkları çalışmalardan bilgiler verdi.

Tanışmanın ardından Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Efendioğlu Belediye Başkanlığına iletilmek üzere toplantıya katılanlara sırasıyla söz vererek soru, görüş ve önerilerini aldı.

 

Daha İyi Yaşanabilir Bir Orhangazi İçin….

 

Bu bölümde katılımcılar; Düzenlenmesi planlanan Gedelek Turşusu festivaline belediyenin katkılarının ne olacağı, imar alanlarının rahatlatılması ve OSB için alan yaratılabilmesi bakımından Yalova il sınırının eski coğrafi sınırlarına alınıp alınamayacağı, Orhangazi’de yapılan altyapı çalışmasının ne zaman sonuçlanacağı ve özellikle ana arterlerin öncelikle bitirilip bitirilmeyeceği, Kent merkezinin kapatılarak modern ve sosyal alanları olan bir şehir merkezi yapılıp yapılamayacağı, Otopark sıkıntıları, büyük şehre yolcu taşımacılığı, imar alanları darlığı, özürlülerin sorunları, kentin halk için çekim merkezine dönüştürülmesi, sportif faaliyetler, çalışan kadınların çocuklarına çocuk etüt merkezleri, Kültür merkezlerinin açılması ve Oda üyeleri ile Belediyenin ilintili olduğu daha birçok konuda yönelttikleri sorulara cevaplar aradılar.

 

Sorulan sorulara cevaben söz alan Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, özellikle altyapı çalışmalarında bu yaz bir nebze rahatlamaların yaşanacağı, kent iyileştirilmesi için yapılacak düzenlemelerle halkın gerçek manasıyla kent yaşamını hissedeceğini, büyük ölçekli projelerle birlikte yapılacak yeraltı otoparklarıyla otopark sıkıntısını giderileceği, büyükşehre ve bugün artık mahalle olan köylere otobüs taşımacılığının başlayacağı, hemen tüm köylerin kalkınması amacıyla turizm odaklı projeler başlatılacağı, imar alanları sıkıntısının giderilmesinde kentsel dönüşüm projelerine ihtiyaç duyulduğu, özürlülerin topluma entegrasyonu için tüm kentte hissedilecek altyapı çalışmalarının yapılacağı, kültür merkezi, Kale, göl sosyal tesisleri gibi projelerin hayata geçirileceği, başta Orhangazi İznik Gölü kıyılarının su sporlarına açılması ve diğer çeşitli spor imkânlarının oluşturulacağı, toplumsal kültürlerimizin yaşatılmasına yönelik özellikle folklorumuz için belediyenin finansör olacağı ve sahip çıkacağı, Nadır deresi için düşünülen Kanal Orhangazi projesinin Orhangazili’ lerin hizmetine girmesi için çalışmaların başlatıldığını içeren birçok konuyu cevaplandırmak üzere bilgilerini paylaştı.

 

Son olarak, Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Erol Hatırlı İlçemizin güzel görünmesi ve şehrin bilinirliliğinin arttırılması amacıyla şehrin ana girişlerinin güzelleştirilmesinin çok önemli olduğu ve konu ile ilgili yapılacaklarla ilgili sorusunu yöneltti. Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Şehir girişlerinin güzelleştirilmesi ve gölümüzün tanıtımı amacıyla “Giriş Kapısı” projesinin olduğunu ve bu proje bittiğinde buradan geçen her kesin, geçtikleri yerin Orhangazi olduğunu bileceğini ve Orhangazi’ nin bu sayede daha çok tanınacağını belirtti.

 

Toplantının son bölümünde kapanış konuşmasını yapan Orhangazi Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Ergün Efendioğlu, “ Sayın Başkanımıza ve ekibine burada olduklarından dolayı Odamız ve İlçemiz adına teşekkür ediyorum. Gerek OSB, gerek Gedelek Turşusu ve gerek diğer birçok konuda Orhangazi Belediyemizle birlikte aynı düşüncelerde olduğumuzu memnuniyetle görüyoruz. Bu saatten sonra Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası olarak bize düşen Belediyemizin yanında olmak, onlara çalışmalarında yardımcı olmak ve fikir desteğini vermektir” diyerek iyi niyet temennilerini sundu.

 

Efendioğlu’ nun sözleri üzerine söz alan Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan,” Bu ortamı hazırladığınız için bizlerde memnuniyet duyduk. Hizmet alanlarımız ayrı ama hedefimiz aynı. İnşallah bu aynı hedef doğrultusunda beraber yürüyeceğiz. Bunun gibi toplantıların devam etmesini diliyor bir sonrakinin belediyemizin ev sahipliğinde gerçekleşmesini temenni ediyorum” diyerek sözlerine son verdi.

 

Orhangazi İçin Hep Birlikte Hizmet Edeceğiz…

 

Toplantıdan ortak görüş olarak, İlçenin mevcut durumunun iyileştirilmesi ve gelecekte daha güzel bir kent olabilmesi ve bunun tüm ekonomik yönleriyle Orhangazi halkına ve Oda üyelerine yansıması için çalışmaların el birliğiyle gerçekleştirilebileceği bu nedenle, Orhangazi’nin menfaatleri doğrultusunda çalışmaların hep birlikte sürdürülmesi gerektiği sonucu çıkarıldı.

 

Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan’ a, Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ergün Efendioğlu’nun takdim ettiği hediyenin ardından çektirilen fotoğraflarla toplantı son buldu.