4. Meslek Komite Toplantısında Zeytincilerin Dernekleşmesi Konusu Ön Plana Çıktı

4. Meslek komite toplantısı 7 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirildi. Komite üyeleri toplantıda Orhangazi,  İznik, Gemlik ve Mudanya havzasının özellikle sofralık zeytinde ülkenin en  önemli havzası olduğunun ve bu gücün farkında olarak hareket edilmesi gerektiğinin önemine vurgu yaptılar.

 

Mithat Nogal ve Orhan İpek’ in başkanlığında toplanan grup üyeleri sektörleriyle ilgili konularda görüşmeler yaptı.

 

Toplantıya, tek sesle hareket edilebilmesi için sektör temsilcilerinin bir araya gelerek dernek kurması gerektiği düşüncesi hakim oldu.

 

Lisanslı depoculuk, çiftçiye ürün için destek  primi verilmesi  gibi konulara da değinen grup üyeleri aynı zamanda  zeytinin havuzlardan çıktıktan sonra fire oranının % 20-25 civarlarında olduğu ve bu durumun,  maliyenin kabul ettiği % 4 oranları sebebiyle sıkıntı yarattığını dile getirdiler.

 

Fire oranları nedeniyle sıkıntı yaşayan üye firmalarımızın,  durumu odamıza daha öncesinde bildirmesi sebebiyle bu konuda yapılan görüşmelerin bir süredir devam ettiği hususunda toplantıda üyelerle bilgi paylaşımı yapıldı ve TBMM ‘ de Tarım komisyonunda yer alan bölge milletvekilimiz Önder Matlı vasıtasıyla konunun Maliye Bakanlığına iletileceği ifade edildi.

 

Zeytin alımları fiyatlarının zamanında açıklanması ile ilgili çalışmalar yapılması gerektiğini ifade eden sektör temsilcileri bu ve buna benzer durumların çözümü için bir araya gelip dernekleşmenin en iyi çözüm olacağını dile getirdiler.

 

OTSO Yönetim Kurulu Başkanı Efendioğlu, bölgemiz zeytincilerinin sorunları ile ilgili bazı konularda çalışmaların başladığını ve bahsi geçen diğer sıkıntılarında bir an önce giderilmesi için ivedilikle harekete geçileceğini belirtti.  Ergün Efendioğlu, bu toplantıların yapılmasının amacı üyelerimizin kendi sektörlerinde yaşadıkları sıkıntılarına çözüm üretmek olduğunu ve yapılan istişarelerle de çok güzel sonuçlara ulaşacağımıza inanıyorum dedi.