Yeni Türk Ticaret Kanununa Göre Şirket Sözleşmeleri Hakkında Duyuru

 

 

6103 Sayılı Türk Ticaret Kanunun Yürürlüğü ve Uygulama Şekli Hakkındaki Kanunun 22.Maddesi gereğince ;

 

 

Anonim Şirketlerin esas sözleşmelerini, Limited Şirketlerin ise şirket sözleşmelerini 1 Temmuz 2013 tarihine kadar yeni Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getirmeleri gerekmektedir.

 

Şu ana kadar sözleşmelerinizi uygun hale getirmediyseniz, genel kurul toplantınızı 1 Temmuz 2013’e kadar yapmanız gerekmektedir. Aksi halde şirketinize özel sözleşme hükümleri yerine yeni TTK hükümleri uygulanacaktır.


Sözleşmelerin yeni TTK’ya uygun hale getirilmesi için yapılacak genel kurul toplantılarında toplantı nisabı aranmayacak, kararlar toplantıda mevcut oyların çoğunluğu ile alınabilecektir.


Şirketlerimizin işleyişinde sorun yaşanmaması ve hak mahrumiyetleri doğmaması için üyelerimize ve kamuoyuna önemle duyurulur.

 

Limited Şirketlerde Yasal Zorunluluklar 

 

6102 Sayılı TTK 623.maddesinde  En azından bir ortağın, şirketi yönetim ve temsil hakkının ve temsil yetkisinin bulunması gerekir,  denilmektedir.

 

TTK 624.Maddesinde ; Şirketin birden fazla müdürünün bulunması halinde, bunlardan biri, şirketin ortağı olup, olmadığına bakılmaksızın, genel kurul tarafından müdürler kurulu başkanı olarak atanır, denilmektedir.

 

DİKKAT: İlgili kanun maddelerine istinaden limited şirketlerde ortak dışından tek müdürü olan şirketlerin en az bir ortağı müdür olacak şekilde karar tesciline gelmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde bu durumda olan firmaların yetki belgesi talepleri karşılanmayacaktır.

 

Üyelerimize Duyurulur.

 

HIZLI ARAMA

HIZLI LİNKLER

Başkan' ın Mesajı

Online Faaliyet

Arabulunuza Danışın

ÜYE GİRİŞİ

TOBB Tahkimi

İş Orhangazi

Üyelerimizden Gelen Talepler ve Gelişmeler

DUYURULAR

ETKİNLİK TAKVİMİ

«

»

P.Tesi
Salı
Çrş
Perş
Cuma
Cmt
Pzr