• Tanzanya’da Yaşanan Dolandırıcılık Vakaları Hakkında

Tanzanya’da Yaşanan Dolandırıcılık Vakaları Hakkında

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden gelen 23.10.2019 tarih, 34221550-720-10635 sayılı yazıda Tanzanya’da kaju fıstığı ticaretiyle ilgili dolandırıcılık vakaları duyurulmaktadır.

Ticaret Bakanlığı'nın 09.08.2019 tarihli, 46682725 sayılı yazısı ile, Darüsselam Ticaret Müşavirliğimizden alınan bir yazıyı atfen,  kaju fıstığı üretiminde dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Tanzanya’ya yönelik olarak son dönemde Türk iş adamlarının ilgisinin arttığı, bununla doğru orantılı olarak kaju fıstığı ticaretinde dolandırıcılık vakalarında da artış yaşandığı bildirilmektedir.

Yazıda devamla, piyasada kaju fıstığının değerinin 7 Dolar/kg civarında belirlendiğinden bahisle, Türk firmaların son dönemde bu fiyatın çok altında (1 Dolar/kg ile 3 Dolar/kg) fiyat teklifi veren bazı firmalar tarafından dolandırıldıkları ifade edilmektedir.

Bu kapsamda, firmalarımızın yerel firmalar ile temas kurarken bu tür vakaların önüne geçebilmek adına Darüsselam Ticaret Müşavirliğimiz ile de iletişime geçmeleri faydalı olacaktır.

Saygılarımızla,