• 6.Orhangazi Gedelek Turşu Festivali

6.Orhangazi Gedelek Turşu Festivali

Orhangazi 6. Gedelek Turşu Festivali Orhangazi’ye bağlı Gedelek Mahallesinde büyük bir coşku ile başladı. Festival korteji ile başlayan Festival stant açılışı ve stantların gezilmesi ile devam etti. Festival kapsamında çok sayıda etkinlik gerçekleştirilirken, renkli görüntüler de yaşandı.

  

 Orhangazi 6. Gedelek Turşu Festivali TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan v. Süleyman Çelik, İlçe Kaymakamımız Dr.Yalçın Yılmaz, Ak Parti Bursa Milletvekilleri Mustafa Esgin, Zafer Işık, TBMM divan katip üyesi ve Chp Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Ak Parti Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı siyasi partiler, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile yapıldı. Gedelek Mahalle meydanından Pınarbaşı Festival alanına kadar Tarihi Mehteran ekibi eşliğinde yapılan kortejin ardından alanda mehter konseri ve halkoyunları gösterileri yapıldı.

 

   

 

Programın açılış konuşmasını yapan Gedelek Muhtarı Mehmet Dönmez, Gedelek’te herşeyin gelecekte 10 numara olacağını belirterek, turşu festivali sayesinde mahallemizin değerini artıracağız. Festivalimize destek olan Belediye Başkanımız Bekir Aydın ve diğer tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum dedi.

Programda konuşma yapan Yönetim Kurulu Başkanımız Erol Hatırlı; Gedelek Turşusu Değerli Misafirler, ülkelerin birbirleriyle yarıştığı günümüzde, Coğrafi işaretli ürünler, bölgelerin tanıtılması ve ekonomiye katkı sağlaması bakımından çok önemlidir.

Bu sebeple, Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bizlerin de üzerinde durduğu, en önemli nokta, coğrafi işaretini almış olduğumuz. “Orhangazi Gedelek Turşusunu” daha fazla tanıtmak ve hak ettiği ekonomik değeri kazanmasına yardımcı olmaktır.

Orhangazi Gedelek turşusu, kalitesini, aranan bir ürün olma özelliğini, ona doğal bir lezzet katan buradaki Pınarbaşı suyundan almaktadır. Üretim yapan 75 firmamızın ve çalışanlarının katkıları sayesinde turşularımızı bugün hem yurt içinde hem yurtdışında milyonlarca insana  ulaştırmaktayız.

- 50 bin ton sebzeden ve bir kısmı da meyveden olmak üzere yaklaşık 50 çeşit turşu  üretilmektedir.
-% 80’lik kısmını kadınlarımızın oluşturduğu 2.000 kişinin çalıştığı imalathanelerimizde

Yılda 7 milyon doları ihracat olmak üzere, 140 milyon Lira işlem hacmiyle, büyük bir ekonomik güce ulaşan ve marka değerine sahip çıkan, üreticilerimizin, daha iyi standartlarda, yeni ürünler geliştirmelerini, ihracatlarını artırmalarını diliyorum. Bugüne kadar, yaptığımız tüm çalışmalarımızda bizlere desteklerini esirgemeyen, tüm kamu kurumlarımıza, Gedelek halkına ve katkısı olan herkese ayrıca teşekkürlerimi sunmak istiyorum. festivalimizi onurlandıran Sayın Valimize, Milletvekillerimize, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve saygıdeğer misafirlerimize şükranlarımızı sunuyor,  “ GEDELEK TURŞUDA TEK“ sloganıyla  bereketli bir yıl  olmasını temenni ediyorum" dedi.

Daha sonra söz alan Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın konuşmasında, “Öyle ürünler vardır ki, üretildiğinde yerin ismini bütün ülkeye hatta dünyaya tanıtır. Gedeleğimizin turşusu da bu ürünler arasındadır. Gedelek turşusu üretildiği Gedelek Mahallemizin ismini tüm Türkiye’ye duyurduğu gibi, Orhangazi’mizin tanıtımında da büyük payı olmuştur. 6.sını düzenlediğimiz “Orhangazi Gedelek Turşu Festivali,” hem turşumuzun, hem Gedeleğimizin, hem de Orhangazi’mizin tanıtımında büyük katkıda bulunmaktadır. Gedelek turşusuna değer katmak, Gedelek’i marka haline getirmek için uğraş veriyoruz” dedi. Daha sonra konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik ise Büyükşehir’in artık her alanda olduğunu belirterek, tarımda ve tarım ürünlerine değer katmak için bizler de her alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz dedi. Kaymakam Dr.Yalçın Yılmaz ise Turşu festivalinin önemli bir organizasyon olduğunu belirterek, bu organizasyona emek verenlere teşekkür ediyorum. TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı, AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ise tarıma destek olmaya devam ettiklerini Orhangazi için önemli gıda ürünlerinin başında gelen turşu için de hem ticaretinin geliştirilmesi hem de tanıtımı için bu tür organizasyonlar çok önemli. Bu çalışmalara emek veren herkese teşekkür ediyorum dedi.

 Stantlar Gezildi.

 Alandaki konuşmaların ardından protokol üyeleri turşu stantlarının açılışını yaptı ve stantları gezdiler. Stantlarda 50’den fazla çeşit turşular ile ilgili stant sahiplerinden bilgi alan protokol üyelerine turşu ikramı yapıldı. 

 Turşu Festivalinde Nefis Yemekler Yarıştı.

 Orhangazi 6.Gedelek Turşu Festivali kapsamında Turşuya Yakışan Yemek Yarışması renkli görüntülere sahne oldu. 11 ev hanımı çok sayıda yemek ile katıldı. Jüri üyelerinin tek tek tadarak değerlendirdiği yemek yarışmasında birinciliği Biftek Sarma ile Merve Güleç elde derken ikinciliği, Kavun Dolması ile Zeynep Dönmez, üçüncülüğü Bostan Kebabı ile Pembe Demireşik elde etti.

 Festivalin en iyi stantı seçildi.

 Orhangazi 6.Gedelek Turşu Festivali kapsamında en iyi stant yarışması düzenlendi.

Festival komitesi bünyesinde oluşturulan jürinin çok sayıda stant içinde yaptığı değerlendirme sonrasında dereceye giren turşu stantları belli oldu. Buna göre En Güzel Turşu Standı yarışmasının birinciliğini Oğral Turşuları, ikinciliği Onur Ece Turşuları, üçüncülüğü Kardeş Turşuları layık görüldü.

 Festival Foto Maraton yarışması yapıldı.

 Orhangazi 6.Gedelek Turşu Festivali kapsamında Turşu konulu Foto Maraton Yarışması yapıldı. Yarışmada birbirinden özel fotoğraflar yarıştı. 21 fotoğraf sanatçısının 60 fotoğraf ile katıldığı yarışmada jüri üyeleri en iyi fotoğrafları seçti. Jürinin yaptığı değerlendirme sonrasında Fotoğraf yarışmasında birinciliği Hasan Bozbey, İkinciliği Orhan Güneş ve üçüncülüğü ise Yağmur Cizel eserleri elde etti. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri ilçe protokolü tarafından takdim edildi. 

Yoğun İlginin olduğu Orhangazi Gedelek Turşu Festivali 2.gün düzenlenen çocuk etkinlikleri ve konserlerle devam etti.