• İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısını Gerçekleştirdik
  • İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısını Gerçekleştirdik
  • İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısını Gerçekleştirdik
  • İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısını Gerçekleştirdik
  • İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısını Gerçekleştirdik
  • İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısını Gerçekleştirdik
  • İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısını Gerçekleştirdik
  • İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısını Gerçekleştirdik
  • İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısını Gerçekleştirdik

İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısını Gerçekleştirdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ocak ayındaki TOBB Türkiye Ekonomi Şurasında başlattığı istihdam seferberliği ile ilgili odamızda bilgilendirme toplantısı düzenledik.

Yönetim Kurulu Başkanımız Erol Hatırlı ve Meclis Başkanı Murat Öztürk ile beraber toplantıya katılan Orhangazi Kaymakamı Dr. Yalçın Yılmaz, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, “İstihdam Seferberliği 2019” için toplantıya katılan, Orhangazi iş dünyasının önde gelenlerine istihdamın arttırılması çağrısında bulundular.

Ayrıca, Gemlik İŞKUR Müdürü Ünver Ünver ve Orhangazi SGK Müdürü Muzaffer Yurdakul katıldıkları programda,  istihdam destekleri ve işveren teşvik hakkında sunumlarda bulundular.

Konuşmalarına Basın açıklaması ile başlayan Yönetim Kurulu Başkanımız Erol Hatırlı;

“Hatırlayacağınız üzere 21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar.

Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı.

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde.

Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim.

Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır.

2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak.

Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.

İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak.

Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.

Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.

İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor.

Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru.

Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün.

Aklınıza takılan bir konu olursa, Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası’na ulaşmanız mümkün.

Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.

Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz.

İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız.

Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur.

Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum.

Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.

Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak.

Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.

Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz.

Sizleri Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası olarak saygıyla selamlıyorum” diyerek açıklamalarını tamamladı.

Açılış konuşmalarının devamında ise TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı,

“Bizler Bursa olarak, yaptığımız geniş çaplı çalışmalar ile daha önce ilkini gerçekleştirdiğimiz istihdam seferberliklerini başarıyla gerçekleştirdik. Bu manada başlatılan “İstihdam Seferberliği 2019” programını da başarıyla tamamlayacağımıza inanıyorum” diyerek, ülkemiz için birlikte hareket edilmesi halinde seferberlikte başarının tekrar sağlanabileceğini belirtti.

Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan ise; “Belediyeler istihdam konusunda birçok vatandaşın öncelikle başvurduğu bir kurum. Ayrıca istihdamın bilincinde olan bir kurum olarak bizlerde sanayicilerimizin istihdam sahalarını genişletilmeleri üzerine çalışma yollarına gittik. Başlatılan çalışmanın fayda getireceğine inanıyor hayırlı olmasını biliyorum dedi.

Orhangazi İlçe Kaymakamı Dr. Yalçın Yılmaz yaptığı konuşmada, “Bildiğiniz üzere uzun zamandır ülke ekonomimizi çökertmek üzere, finans alanında, politik ve jeopolitik alanlarda birçok saldırılar oldu. Bunları hep birlikte gördük ve halen yaşıyoruz. Ama alınan önlem ve gerçekleştirilen bu tür programlarla hep birlikte bu saldırıların üstesinden geleceğimize inanıyorum” dedi.

Basın açıklaması ve açılış konuşmalarının yapılmasının ardından, Gemlik İŞKUR Müdürlüğünden Hamdi Ünlü ve Orhangazi SGK Müdürü Muzaffer Yurdakul’ un gerçekleştirdiği sunumlarla istihdam destekleri ve işveren teşvik hakkında bilgiler verildi.

Program soru cevapların ardından, toplantıya katılanlarla birlikte çektirilen fotoğrafların ardında sona erdi.

HIZLI ARAMA

HIZLI LİNKLER

Başkan' ın Mesajı

Online Faaliyet

Arabulunuza Danışın

ÜYE GİRİŞİ

TOBB Tahkimi

İş Orhangazi

Üyelerimizden Gelen Talepler ve Gelişmeler

ETKİNLİK TAKVİMİ

«

»

P.Tesi
Salı
Çrş
Perş
Cuma
Cmt
Pzr