• Bursa'nın En Büyük Firmaları Açıklandı

Bursa'nın En Büyük Firmaları Açıklandı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın hazırladığı ve kent ekonomisine ışık tutan ‘İlk 250 Büyük Firma - 2016’ araştırmasının sonuçları belli oldu. Bu yıl 20. kez gerçekleştirilen araştırmada, iç ve dış satış toplamına göre ilk 3’ü sırasıyla; Tofaş, Oyak Renault ve Bosch oluşturdu. Bursalı devlerin karları bir önceki yıla göre yüzde 8 düşerken, katma değerli üretimde makine sektöründeki artış dikkat çekti. 

Başvuru süreci ilk kez internet ortamında gerçekleştirilen ve rekor katılımla tamamlanan Bursa’da İlk 250 Büyük Firma Araştırması, kent ekonomisine ilişkin önemli bilgiler sundu. 250 büyük firmanın 71’i otomotiv endüstrisinde faaliyet gösteren şirketlerden oluşurken, tekstil ve hazır giyim sektörlerinde 51, gıda, tarım ve hayvancılık sektöründe ise 26 firma listede yer aldı. www.ilk250.org.tr adresinden de yayınlanan araştırmaya göre, söz konusu sektörleri sırasıyla perakende ticareti, makine ve teçhizat ile inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmalar takip etti.

Yapılan çalışmada 250 büyük firmanın ciro toplamları 87,2 milyar TL, katma değerleri toplamı 14,6 milyar TL, öz sermayeleri toplamı 20,6 milyar TL, net aktifleri toplamı 65,9 milyar TL, vergi öncesi dönem karları toplamı 4,4 milyar TL, ihracat toplamları 11,2 milyar dolar, üretimden satışlar toplamı ise 60,8 milyar TL olarak hesaplandı. Bursa’da dev firmaların sağladığı istihdam ise 138 bin 700 kişi oldu. 

EFENDİOĞLU " ÜLKE EKONOMİSİ OLARAK BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ"

Yönetim Kurulu Başkanımız Ergün Efendioğlu yaptığı açıklamada: "BTSO tarafından hazırlanan Bursa’ nın İlk 250 firması listesi açıklandı. Orhangazi olarak Ülke ekonomimize büyüyerek katkı sağlamaya devam ediyoruz. Araştırma sonucunda listede yer alan Componenta Dökümcülük, Asil Çelik, Aka Otomotiv ve Kırpart Otomotivi tebrik ediyor başarılarının devamlarını diliyorum" dedi.

Araştırma sonuçlarına göre 2016 yılında en yüksek performansı makine, teçhizat ve metal sektör temsilcileri gösterdi. Söz konusu sektördeki firmaların 2016 yılındaki toplam ciroları yüzde 88, katma değerleri yüzde 83, istihdamları yüzde 63, karlılıkları da yüzde 465 arttı.

Öte yandan Bursa’da 250 Büyük Firma arasına 2016 yılında bir önceki yıla göre 41 firma girdi. Listede bulunan yabancı sermayeli firma sayısı ise 44 oldu.

Bursa’da İlk 250 Büyük Firma Araştırması’nda kent ekonomisinin 20 yıllık süreçteki değişimi de rakamlarla yer alıyor. Araştırmada sektörlerin ciro, katma değerli üretim, istihdam, üretimden satış ve karlılık oranlarındaki değişimler de yıllara göre sıralanıyor.     

EROL HATIRLI " GÜÇLÜ SANAYİMİZ GÖĞSÜMÜZÜ KABARTIYOR"

Meclis Başkanımız Erol Hatırlı Bursa’nın en büyük 250 firması araştırması yapıldı. Orhangazi olarak güçlü sanayimiz ve ekonomimizle yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. İlçemizde faaliyet gösterip Listeye giren Componenta Dökümcülük, Asil Çelik, Aka Otomotiv ve Kırpart Otomotivi tebrik ediyorum" dedi.

Listenin tamamına ve dergiye aşağıda ki görselden ulaşabilirsiniz.