• KOSGEB’ ten Orhangazi’deki, Yaklaşık 730 İşletmeye Faizsiz Kredi Desteği Sağlandı

KOSGEB’ ten Orhangazi’deki, Yaklaşık 730 İşletmeye Faizsiz Kredi Desteği Sağlandı

KOSGEB, ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan KOBİ’lere yönelik olarak ekonomik canlanmanın sağlanabilmesi amacıyla “İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği” uygulamasından ekonomiye büyük katkı sağlandı.

Odamızın KOSGEB temsilciliğinin çalışmalarının da etkisiyle, Orhangazi’deki yaklaşık 730 işletme, KOSGEB’ in faizsiz kredi desteğinden faydalandı. Sıfır faizli kredi desteği ile piyasalara  verilen 11 Milyar TL’lik  kredi hacminin yaklaşık 17 milyon TL’si Orhangazi’ye kullandırıldı.

Program kapsamında işletme başına sağlanan kredi 20 bin ile 50 bin TL arasında oldu ve bankalar üzerinden kullandırılan kredinin faiz oranının tamamı KOSGEB tarafından karşılandı.

İşletme Sermayesi Kredi Faiz Desteği programı kredi vadesinin ilk 12 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde geri ödemeli toplam 36 ay şeklinde olacak.

Orhangazi, KOSGEB Kredisini En Çok Kullanan İlçe Oldu.

10 – 20 Şubat tarihleri arasında alınan başvurulardan 460 bin 167 KOBİ’nin KOSGEB destekli, sıfır faizli krediden faydalanabilmesi için onay verildi.

Orhangazi’de faaliyet yürüten işletmelerin yaklaşık % 18 i KOSGEB kredilerinden faydalanırken, İnegöl’de faaliyet yürüten işletmelerin yaklaşık % 11 ‘i , Gemlik’te faaliyet yürüten işletmelerin ise yaklaşık % 6 sı KOSGEB kredilerinden kullandı.

Odamızın başarılı girişimleri ve özverili çalışmaları sayesinde, Bursa’da kredi kullandırılan ilçeler sıralamasında, ticari faaliyetini yürüten işletmelerin sayısına göre hesaplandığında en çok krediyi kullandıran ilçe olduğu belirtildi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Ergün Efendioğlu, Özellikle “KOBİ’lerimizin işletmelerine bir nebzede olsa katkıda bulunmak için sağlanan bu kredinin ilçenin ticaretine önemli bir katkısı olduğunu düşünüyorum.” dedi.