• Emlak Danışmanlığı Sınavları Açıyoruz

Emlak Danışmanlığı Sınavları Açıyoruz

Daha önce gerçekleştirdiğimiz emlakçılık sınavlarını tekrarlıyoruz.

Emlakçılık işiyle uğraşan, işyeri sahibi veya yetkili yöneticisi, sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5), alım satım ve işlemlerden sorumlu personelde yine en az, emlak danışmanı (Seviye 4) Mesleki yeterlilik belgelerini almaları gerekmektedir.

Emlak işletmelerinin belediyeden işyeri açma ve çalışma ruhsatı alabilmesi için, yetki belgesine sahip olması gerekmektedir.

Yönetim Kurulu Başkanımız Erol Hatırlı;  “Daha önce de odamızda Taşınmazların alım satım işleri için gerekli olan Yetki belgesi ve mesleki yeterlilik belgeleri alınmasına dair sınavların gerçekleştirilmesi için odamızın hizmet imkânlarını açmış ve bu sayede oldukça fazla sayıda meslek erbabının belge ihtiyacının karşılanmasını sağlamıştık. Son zamanlarda gelen taleplerin yine artması nedeniyle sınav düzenlenmesi için çalışmalar başlattık” dedi. 

Bilindiği gibi taşınmaz ticaretine dair düzenleme 05.06.2018 tarihli 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre bu karar kapsamında taşınmaz ticaretiyle iştigal eden tacir ile esnaf ve sanatkârların faaliyetlerini sürdürebilmeleri için alması gereken yetki belgesinde süre 31 Ağustos 2020’ye kadar uzatılmıştı.

Odamıza gelen yoğun talepler sonucunda, Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 4 ve Seviye 5 sınavı,  Odamız  ve TOBB MEYBEM işbirliğinde, mesleki yeterlilik belgesi olmayanlara yönelik düzenlenecektir.

2 EKİM CUMA GÜNÜNE KADAR ÖN KAYITLAR TOPLANACAK.

Açılacak sınavlar kontenjana göre planlanacağından, sınavlara katılacak kişilerin 2 Ekim 2020 Cuma gününe kadar 0 224 573 81 69 numaralı telefondan odamıza ön kayıtlarını yaptırmaları ve ön kayıt belgelerini odamıza getirmeleri gerekmektedir. Yeterli kontenjan sağlanması durumunda, sınavlar gerçekleştirilecektir.

Sınava katılmak isteyenlerin sınav öncesinde Mesleki Yeterlilik Kurumunca (MYK) ilan edilen Emlak Danışmanlığı “Ulusal Yeterlilik” dokümanlarında belirtilen konu başlıklarına göre sınavlara hazırlanmaları gerektiği ifade edilerek, katılımcılara yardımcı olmak amacıyla, ekte yer alan MYK Emlak danışmanlığı ulusal yeterlilik dokümanlarına, çalışma notlarına ve geçmiş dönemlerde çıkmış örnek sorulara yer verildiği belirtilerek, her katılımcının sınavlara hazırlanarak katılmalarının önemine vurgu yapıldı.

Teorik ve performans emlakçılık sınavı TOBB MEYBEM işbirliği ile odamızda gerçekleştirilecektir.

Başvuru için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir;

Ön kayıtta getirilecek belgeler:

  1. Başvuru formu (Odadan veya Seviye 4 Başvuru Formu   /   Seviye 5 Başvuru Formu linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.) 
  2. 2 adet vesikalık fotoğraf,
  3. 1 tane kimlik fotokopisi,
  4. Lise Diploması (5 Haziran 2018 tarihinden önce emlakçılık yapan ve bu işle ilgili vergi mükellefiyeti ve oda kaydı olanların lise mezuniyeti olma şartı bulunmamaktadır )

Sınav tarihi kesinleştiğinde getirilecek belge;

  1. Sınav ücretinin yattığında dair dekont. (Sınav tarihi kesinleştiğinde bilgi verilecektir.)

Ayrıca

     -         Adaylar yazılı ve uygulama olmak üzere 2 aşamada sınava girmektedir.

     -         Ücret yatıran adayların 2 defa sınava girme hakkı olacaktır.

     -         Yazılı ve uygulama sınavları Odanız hizmet binasında yapılacaktır.

     -         Sorumlu emlak danışmanı seviye 5 - 800,00 TL /  emlak danışmanı seviye 4 - 700,00 TL dir.

     -         Başarılı olan adaylardan sınav sonuçlarının açıklanması sonrasında 150,00 TL belge ücreti talep edilecektir.

EĞİTİM VE SINAV HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN     : ORHANGAZİ TİCARET VE SANAYİ ODASI: 02245738169

TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN:  BURSA TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ 0 224 271 00 45 DAHİLİ 127 – 128 – 130

KAYNAK:

Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 4 Ve 5 Eğitim Notları,Geçmiş dönemde çıkan soru örnekleri,MYK Emlak Danışmanlığı Ulusal Yeterlilik dokümanları

Dosyalar

  BAŞVURU FORMU SEVİYE4   BAŞVURU FORMU SEVİYE5   ULUSAL MYK-5 PERFORMANS SINAVI SENARYOSU   ULUSAL MYK YETERLİLİK DÖKÜMANLARI SEVİYE-5   ULUSAL MYK YETERLİLİK DÖKÜMANLARI SEVİYE-4   ÖRNEK SORULAR   ÇALIŞMA KİTAPÇIĞI   SEVİYE 5 BİLGİ NOTLARI   SEVİYE 5 BİLGİ NOTLARI-2   TAŞINMAZ TİCARETİ HAKKINDA YÖNETMELİK