• 9.Meslek Grubu Odamızda Toplandı
  • 9.Meslek Grubu Odamızda Toplandı
  • 9.Meslek Grubu Odamızda Toplandı
  • 9.Meslek Grubu Odamızda Toplandı
  • 9.Meslek Grubu Odamızda Toplandı

9.Meslek Grubu Odamızda Toplandı

Sektör temsilcileri Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın İle sorunlarını paylaştı.

Sektör temsilcileriyle yaptığımız toplantılara, İnşaat müteahhitliği ve inşaat malzemeleri ticareti yapan üyelerimizin oluşturduğu 9.meslek grubuyla devam ettik. Toplantıya, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, yine aynı sektörde olan meclis üyeleri ile birlikte katılırken,  Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odasından Meclis Başkanımız Murat Öztürk, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Enes Gören ve Mete Yüksel Çoklar ile inşaat sektörü temsilcileri katılım sağladı.

Toplantı, Meclis Başkanımız Murat Öztürk’ ün açılış konuşmalarıyla başladı. Öztürk yaptığı açılış konuşmasında: “Özellikle sizlerden ve komite toplantılarımızdan çıkan ortak konularda üyelerimiz adına çözüm üretmek için çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Sektörel toplantıların, temel sorunların çözülebilmesi için çok  önemli olduğunu belirtti.

Toplantıya katılan ve sektörün içinden gelen Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, önceleri de yaptığımız bu türden sektörel toplantılar sayesinde, birlikte İlçemiz için güzel çalışmalar yaptık ve önemli sonuçlar elde ettik. Bugünkü toplantının da bu anlamda hayırlar getirmesini diliyorum dedi.

Üyelerin tanışmaları ve önceki toplantılarda ele alınan konular hakkında yapılan bilgilendirmelerin ardına üyelerin sorunlarının dinlenmesine ve görüşlerinin alınmasına geçildi.

Kurumlardan kaynaklanan sorunlar çözüm bekliyor.

Toplantı esnasında bir çok üyenin söz alarak çözüm üretilmesini beklediği konuların başında, kurumların getirmesi gerekip zamanında getirmediği, doğalgaz, elektrik, iletişim hatları ile ilgili hizmet eksiklikleri ve yaşanan gecikmeler oldu.

Yapı denetimden kaynaklanan sorunlar sektörde zarar veriyor.

Toplantıda, inşaat sektöründe yeni başlayan uygulama nedeniyle özellikle yapı denetiminin çok ciddi bir sorun olmaya başladığınn altı çizildi. Yapı denetim firmalarının atanmasında  İl bazında havuz sistemi uygulamasına geçilmesi ile  yapı denetim firmaları bakanlık il müdürlüğünce atanmaya başladı. Bu noktada ise atanan yapı denetim firmaları daha uzak ilçeler olan Orhangazi gibi ilçelere gelmekten imtina etmeye başladılar.

Yapı denetim firmalarınca, yapılan atamayı bekletmek suretiyle kabul etmeyerek, müteahhit firmaları kendilerinden uzaklaştırmak için çeşitli zorluklar çıkararak, küçük unsurlarda dahi rapor tutup, projeyi durdurarak müteahhitlerin işlerinin aksamasına neden olunduğuna dair sorunlar, toplantıya katılan üyelerce dile getirildi. 

Sektörün projelerinde aksamalara neden olduğu belirtilen konuyla ilgili, çevre şehircilik il müdürlüğüne ziyaret yapılması üzerinde mutabık kalınarak diğer konulara geçildi.

Fiyat artışları olumsuz etkiliyor.

Yıl içerisinde sektörde kullanılan çimento, demir başta olmak üzere hemen tüm ürünlere gelen yüksek fiyat artışları, hem müteahhitleri, hem malzeme tedarikçilerini hem de vatandaşları zor durumlara soktuğu gündemde görüşülen diğer öenmli konu oldu.

Meclis başkanı Murat Öztürk tarafından yapılan bilgilendirmede; artışlara yurt içerisinde dövizde meydana gelen artışla birlikte daha önce Çin’ den tedarik edilen malların artık Türkiye’den tedarik edilmeye başlanmasının, dünyada ise emtiyada meydana gelen döviz bazlı fiyat artışlarının etkili olduğunu belirtti.

Toplantının devamında ise, yeni imarlı alan ihtiyaçları, imara açılan alanlarda altyapı hizmetlerinin eksikliği, beton firmalarının Orhangazi’ ye sağladıkları hizmetlerde yaşanan sıkıntılar, binalarda komşu muvaffakatnamesi alınması gibi diğer konularadada görüşmeler yapılarak gerekli çalışmalar için notlar alındı.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın yeni imar alanı müjdesini verdi !

Mevcut imar alanlarının yetersizliğini dile getiren sektör temsilcileri, yeni imar alanlarının açılması gerektiğini savundular. Yeni açılacak alanların planlaması hakkında fikirlerini paylaştılar.

Konu hakkında Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın : Mimari, teknik, trafik, sosyal donatı, altyapı ve tüm unsurlarıyla planlanan alanların, Orhangazimize yakışacak modern bir kent özlemimizi karşılayacak yeni imar planımız olacaktır. İlçemize ve sizlere şimdidine hayırlı olmasını diliyorum” diyerek yeni imar planları hakkında Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ile bilgi paylaşımında bulundu.

Katılımcılardan gelen diğer sorulara da cevap veren Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın , tüm sorunların çözümü için Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası yönetimiyle birlikte hareket etmeye ve üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Toplantı dilek temennilerin ardına çektirilen toplu fotoğraf ile sona erdi.

HIZLI ARAMA

HIZLI LİNKLER

Başkan' ın Mesajı

Arabulunuza Danışın

Online Faaliyet

ÜYE GİRİŞİ

TOBB Tahkimi

İş Orhangazi

Üyelerimizden Gelen Talepler ve Gelişmeler

üye anlaşmaları

Kayıtlı Üyeler

ETKİNLİK TAKVİMİ

«

»

P.Tesi
Salı
Çrş
Perş
Cuma
Cmt
Pzr