• TSE “COVID-19 Güvenli Üretim / COVID-19 Güvenli Hizmet” Belgelendirmesi Başlattı

TSE “COVID-19 Güvenli Üretim / COVID-19 Güvenli Hizmet” Belgelendirmesi Başlattı

T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarıyla yürüttüğü Covid-19 ile mücadele kapsamında Türk Standartları Enstitüsü, mücadeleyle ilgili olan standartları yayınlayarak “Güvenli Üretim COVİD-19”, “Güvenli Hizmet COVİD-19” belgelendirme başvurularını firmaların başvurusuna açtı.

Alınması zorunlu olmayan bu belge ve logolar, firmaların müşterilerine “güvenilir, salgından etkilenmemiş ve hijyenik” olduklarını duyurmalarını sağlıyor.

ÜRETİM YAPAN SANAYİ KURULUŞLARI İÇİN “TSE COVİD-19 GÜVENLİ ÜRETİM BELGESİ”

TSE “hijyen, enfeksiyon önleme ve kontrol kılavuzu” nu, sanayi kuruluşları olan veya üretim yapan firmaların çalışanlarını, ziyaretçilerini, tedarikçilerini, bakım personelini vb. nin korunmasını, üretilen ürünlerin hijyenik olmasını sağlamak amacıyla çıkarmıştır. Dolaylı olarak da, bu belgeyi alıp, “Güvenli Üretim COVİD-19” logosunu ürünlerinde yer veren firmaların avantajlı duruma gelmeleri hedeflenmiştir.

TSE’ye başvurup, kılavuzda yer alan kriterleri yerine getirerek, TSE’ nin yapacağı tetkikte başarılı olan sanayi kuruluşları ve üretim yapan firmalar “TSE COVİD-19 Güvenli Üretim Belgesi” ni alabilecek ve logoyu kullanabilecekler.

HİZMET VE TURİZM SEKTÖRÜNDE BULUNAN FİRMALAR İÇİN “TSE COVİD-19 GÜVENLİ HİZMET BELGESİ”

TSE, Sanayi kuruluşları ve üretim yapan firmalarla başlanılan bu belgelendirme faaliyetine, hizmet ve konaklama, yeme içme, tur, transfer amaçlı taşıma alanlarını da ekledi. Böylece yine hizmet sektörü için “TSE COVID-19 Güvenli Hizmet” kılavuzunu hazırlayarak, sektöre özel “TSE COVID-19 Güvenli Hizmet” belgelendirmesi ve logosu hizmetini oluşturuldu. Hizmet sektöründe yer alan firmalarda yine logodan yararlanmak üzere belgelendirme başvurusunda bulunabilecek.

Salgın sonrası dönemin ihtiyacı olan, firmaların güvenilir ve hijyenik üretim ve hizmet standartlarına uygunluğunun belgelendirilmesini sağlayan güvenli üretim veya hizmet belgesini alan firmalar, hem kendi çalışanları için gerekli tedbirleri almış olacak, hem logoyu ürünlerinde, belgelerinde ve yayınlarında kullanarak, müşterilerine güven mesajını verebilecekler.

BAŞVURMADAN ÖNCE, KILAVUZ İNCELEMESİ YAPILMALI!

Belge alıp, logoyu kullanmak isteyen üyelerimiz ilk olarak TSE’ nin,  https://www.tse.org.tr/Icerik/DuyuruDetay?DuyuruID=5922 linkinde yayınladığı “Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzlarından” kendi sektörleriyle ilgili olanını incelemeli ve kriterleri yerine getirip getiremeyeceklerine karar verdikten sonra başvuru aşamasına geçmeli.

Belge almaya karar veren üyelerimiz, yine aynı linkte yer alan başvuru formunu doldurup, formda belirtilenleri ve evrakları hazırladıktan sonra TSE’ ye başvurusunu yapabilecekler (Bu aşamada; işyerini tetkik etmek üzere, TSE yetkililerince denetime gelineceğinden, başvuru öncesinde kriterlerin tamamlanması önemlidir).

Başvuru sonrasında TSE ile denetim tarihi belirlenerek, karar verilen tarihte denetim gerçekleştirilecek ve kriterlere uygunluk sağlayan firmalar, belgesini alarak logoyu kullanmaya hak kazanacak.

Belgelendirme ücretleri aşağıdaki gibidir;

COVID-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu Hizmet Ücretleri

ÇALIŞAN SAYISI (KİŞİ)

BAŞVURU ÜCRETİ

YILLIK BELGE KULLANMA ÜCRETİ

TSE TETKİK ÜCRETİ*

TOPLAM ÜCRET

YURTİÇİ

YURTDIŞI

YURTİÇİ  

YURTDIŞI

YURTİÇİ  

YURTDIŞI

YURTİÇİ  

YURTDIŞI

1-10

100,00 TL+KDV

300 USD

150,00   TL+KDV

500 USD

750 TL+KDV

500 USD

1000 TL+KDV

1300 TL+KDV

11-49

300,00 TL+KDV

500,00   TL+KDV

1500 TL+KDV

1000 USD

2300 TL+KDV

1800 TL+KDV

50-250

500,00 TL+KDV

1500,00   TL+KDV

1500 TL+KDV

1000 USD

3500 TL+KDV

251 ve üzeri

1000,00 TL+KDV

2000,00   TL+KDV

1500 TL+KDV

1000 USD

4500 TL+KDV

*Denetimlerde (tetkik) çalışan sayısı 1-10 olan işletmeler için 1 adam-gün (750 TL+KDV), diğer kuruluşlar için 2 adam-gün (1.500 TL+KDV) olacak şekilde planlanmaktadır.

*Tetkikçi gider ve harcamaları olur ise ücrete eklenecektir.

 

“TSE COVİD-19 GÜVENLİ ÜRETİM BELGESİ” ve “TSE COVİD-19 GÜVENLİ HİZMET BELGESİ” başvuru detaylarına ve “Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzlarına” https://www.tse.org.tr/Icerik/DuyuruDetay?DuyuruID=5922 adresinden ulaşabilirsiniz.

HIZLI ARAMA

HIZLI LİNKLER

Başkan' ın Mesajı

Arabulunuza Danışın

Online Faaliyet

ÜYE GİRİŞİ

TOBB Tahkimi

İş Orhangazi

Üyelerimizden Gelen Talepler ve Gelişmeler

üye anlaşmaları

Kayıtlı Üyeler

ETKİNLİK TAKVİMİ

«

»

P.Tesi
Salı
Çrş
Perş
Cuma
Cmt
Pzr